Krakow – 14 tipov, kde jesť, čo piť a kam ísť + mapa

Chystáte sa navštíviť Krakov a hľadáte tipy na dobré reštaurácie, štýlové kaviarne alebo by ste chceli v Krakove vyskúšať lokálny street-food? Potom ste na správnom mieste, počas niekoľkých návštev Krakova sme vyskúšali miestne podniky, kaviarne. food trucky a toto sú naše odporúčania.

Každému, kto má predsudky voči poľskému jedlu a aj v krovkách cíti pachuť posýpacej soli, odporúčam ísť na pár dní do Krakowa. Tiež som si kedysi myslel, že ak do Poľska, tak len na paštikára s batohom plným Májky a Horaliek, no túto moju iracionálnu traumu výdatne kŕmenú titulkami slovenských médií nalomil Ozo Guttler. V legendárnom vydaní Headbanger_FM o Poľsku zadelil, tak ako to vie len on,  niečo v tom zmysle, že „odkedy som jedol poľskú klobásu v Poľsku, tak tu (rozumej na Slovensku) už nechcem jesť vôbec nič.“ A mal pravdu.

Booking.com

Odkedy sme sa na prelome augusta a septembra 2014 štyri dni motali po Krakowe a skúšali rad-ra(n)dom tamojšie kaviarne, krčmy, food-trucky a pirôžkárne, odvtedy úplne a bezvýhradne chápem, prečo mal Samo Marec na svojom blogu posty o Krakowe v kategórii Krakow -miasto smaków. Ak máte radi kvalitné, chutné, poctivé, a hlavne rôznorodé jedlá, tak vyskúšajte Krakow, nebudete ľutovať.

Tu pár našich tipov na to najlepšie z krakowskej food scény, najskôr link na náš Foursqaure list, ktorý sme si v Krakowe vyskladali a pod ním odkazy na overené podniky s krátkym komentárom.

Mapa – Reštaurácie, kaviarne a street-food v Krakove

Mapa – Ubytovanie v Krakove

Booking.com

Krakovské bistrá a reštaurácie

Bagelmama

Originalni amerikanski bagel od originál Američana chutí úplne ako z NYC. Na stenách visia staré plagáty legendárnych filmov ale aj fotka s venovaním od Joa McEnroa a na zemi leží pohodený majiteľov prítulný maxipes.

Bagelmama Krakow


Piekarnia Mojego Taty

Tu sme o pol noci kupovali úplne čerstvé pečivo, je to kúsok od Plac Nowy.

piekarna mojego tatu krakow


 

Zapiekanky – Plac Nowy

Krakovská legenda, obrovské bagety zapekané so syrom a bársčím, najviac pokope ich je na Plac Nowy. Pozor, neexistuje zapiekanka bez hríbov, ak má aj niekto na stánku napísané, že takú robí, tak vám určite povie, že síce robí, ale nie dnes.

zapiekanky plac.nowy krakow
 

Pierogarnia Przypiecek


Pirohární je tu jak haluškární v Terchovej, vyskúšali sme toto a dobré bolo.


 
Perfektné kapkejky, mizerná káva, sexi obsluha a robia aj Red velvet. Cupcake Corner má v Krakove štyri prevádzky, link na mapu naviguj k tomu, ktorý je najviac v centre.


 
 

Káva v Krakove

Karma Coffe Roasters

Pražiareň kávy s pár miestami na sedenie, parádne domáce džemy, nátierky, koláče. Vždy poslednú sobotu v mesiaci podávajú špeciálne raňajkové menu na dvore. Nie je to žiadna hipsterčina, keď sme tu boli my, tak okolo posedávali dúchodci, rodičia s krpatými deťmi a áno, aj pár tých hipsterov.

 

 


Wesola Cafe

Podľa našej skúsenosti najlepšia kaviareň v meste, pekný interiér, alternatívne metódy prípravy kávy, dobré koláče, hipster paradise. Myslím, že je to aj blízko vlakovej stanice.


 

Krakow Foodtrucks

Streat Slow Food

Nenormálne burgery, veľké, šťavnaté, nenormálne!


Frytki Belgijskie

Macaté belgické hranolky vyprážané na masti, pálivá omáčka leptá jazyk, tak bacha na ňu.


 

Seriózne reštaurácie v Krakove

Zazie Bistro

French cousine, špičkové jedlo, stále plno.


Krakow Pubs & Clubs

Mleczarnia

V lete top krčma s veľkou záhradou, cez zimu na opačnej strane ulice indoor Mleczarnia. Pre nepivárov majú mliečne koktejly (bacha, jagoda nie je jahoda) a must have je tunajšia orechová torta. Úplne odkrví mozog a zaspíte za stolom jak po 5 pivách. Záhrada Mleczarnie susedí s domom, kde točili pár exteriérových scén Schindlerovho zoznamu, tak sa tam furt motajú davy hardcore turistov.


Alchemia

Krčma, kde majú brutal interiér a skriňu, cez ktorú sa dostanete do Narnie, treba vidieť.

alchemia krakow


FORUM Przestrzenie

Krakowske KC-čko, recepciu opusteného komunistického megahotela FORUM na brehu Wisly s perfektným výhľadom na Wavel prerobili na club, v lete je pred hotelom city beach s morom lehátok.


 

POZOR Krakow Blacklist

Well Done
Tvária sa ako American style restaurant, ponúkajú akože american breakfast, ale neverte im. Je to to najhoršie jedlo, aké sme v Krakowe jedli. Špinavé stoly a divná obsluha. Sem určite né.


 

best of Krakow

Starý židovský dom, ktorý funguje ako reštaurácia aj hotel. Večer tu k jedlu hráva živá hudba, my sme zazžili koncert Quartet Klezmer Trio s Martou Brudzinskou a bol to naozaj silný zážitok. Ak chcete zažiť trochu odlišnú kultúru, klezmer hudbu a vyskúšať vraj jednu z najlepších židovských reštaurácií na svete, tak sem určite choďte. Chodil sem Spielberg, ked točil Schindler list, chodil sem aj Roman Polanski. Počas turisticky najsilnejších období roka budete pravdepodobne potrebovať rezerváciu.

klezmer-hois-2

Samo k tomu napísal:
Je to ako keby ste vošli k niekomu do obývačky – jediná miestnosť so šiestimi stolmi je malá a vyzdobená starožitným nábytkom, navyše chodíte po mäkkom koberci. Obsluha vám dáva pocit, že ste v tej obývačke vítaní a čaj vám servíruje v porceláne. Jedlo je veľmi chutné a hoci je toto skutočne situácia, v ktorej vám na účte nezáleží, ten vôbec nie je vysoký. Cítite sa ako doma. Je to výnimočný zážitok.

 

 

 

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *