Neziderské jazero cyklotrasa B10

Na bicykli okolo Neziderského jazera po cyklotrase B10

Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Hodnotenie: 4.5 / 5. Počet hlasov: 33

Tento text ešte nikto nehdonotil

Neusiedler See, alebo po našom Neziderské jazero nájdete len 40 km od Bratislavy. Neusiedler je po Balatóne druhé najväčšie stepné jazero v Európe, špecifické je svojou malou hĺbkou a nezvyčajným sivým sfarbením vody. V okolí Neziderského jazera nájdete viacero špičkových cyklotrás, tou najzaujímavejšou je 132 km dlhá, rakúsky precízne značená cyklocesta Neusiedler See Radweg B10, ktorá vedie po obvode celého jazera.

Ak prekonáte svoje konzumné pudy a prejdete u nás najznámejšou rakúskou dedinou Parndorf bez toho, aby ste odbočili na nákupy do outletu, tak sa po niekoľkých minútach ocitnete pred najväčšou mlákou v Európe. Od mestečka Neusiedl am See sa smerom na juh rozprestiera hladina jazera Neusiedler See, ktoré o 36 kilometrov južnejšie už na území Maďarska mení svoj názov na Fertő tó. Vyšantiť sa tu môžete na slušných 315 km2 vodnej plochy, jazero je dokonca vhodné aj pre neplavcov. V najhlbšom mieste má totiž iba 1,8 m, priemerne je tu však medzi dnom a hladinou 60 až 80 centimetrov vody nezvyčajnej sivohnedej farby. Nečudujte sa preto, keď pár sto metrov od brehu vám nebude voda siahať ani po… kolená napríklad. Práve vďaka svojej hĺbke a neutíchajúcemu vetru je toto stepné jazero perfektným miestom pre plachtenie, windsurfing, alebo kitesurfing.


Elektrobicykel Kellys Tygon 10 2020 môžete kúpiť v slovenských e-shopoch
od € do
POROVNAŤ CENY >>
(Zdroj: Heureka.sk)

Neusiedler, raj bikerov

Treba uznať, že Neziderské jazero nie je plnohodnotnou alternatívou prímorských letovísk. Ak nerátame zopár jazerných kúpalísk, tak v 60-centimetrovej vode si bohvieako nezaplávate, navyše vďaka blízkosti dna tu hrozí prsnatým ženám a veľkým chlapom škaredý peeling tých najcennejších častí tiel. To, že tunajší Matrix beží na úplne inom leveli, ako ten náš, je jasné už od hraníc. Obrovskú priepasť si naplno uvedomíte už pri zdanlivo banálnych veciach – na dedinských kúpaliskách pri jazere majú krásne trávniky, špičkovú infraštruktúru a cyklotrasy?

Tých je v okolí jazera viac ako 500 kilometrov, sú rozdelené do jedenástich samostatných trás s precíznym značením a svojou kvalitou v pohode dajú dole aj naše cesty prvej triedy. Najdlhšia, a zároveň najobľúbenejšia zo všetkých cyklotrás je Neusiedler See Radweg B10. Vedie okolo celého Neziderského jazera, čo znamená, že si užijete 132 kilometrov pohodového bikovania pomedzi vinice, polia a cez typicky punktlich upravené rakúske dedinky. Pre bikerov je tu vybudovaných množstvo odpočívadiel s lavičkami, dizajnérskymi prístreškami (mnohé z nich aj s tečúcou vodou), biker friendly je každá krčma či vináreň a fahrrad servis nájdete v každej dedine.


Cyklomapa Neziderské jazero

Cyklomapa Neziderské jazero
Hlavná cyklotrasa vedúca okolo celého Neusiedler See má označenie B10 a je dlhá 132 km. Skrátiť si ju môžete kompou medzi mestami Morbich am See a Illmitz.

Stiahnite si cyklomapu Neziderského jazera

Detailná cyklomapa Neziderského jazera a jeho okolia obsahuje viac ako 40 rôznych cyklotrás v celkovej dĺžke viac ako 1 000 km. Cyklomapa je vyhotovená v mierka 1 : 125 000 a stiahnete si ju vo formáte PDF.

Užitočné informácie

Dlhá trasa:132 km
Krátka trasa (bez maďarskej časti):75 km
Trajekt (krátka trasa):Morbisch – Illmitz
Ubytovanie (dlhá trasa): Bozi Rozi Panzió
Profil cyklotrasy: rovina
Povrch cyklotrasy: asfalt (90 %), poľná cesta (10 %)
Treba vidieť:Morbisch Seebad, Podersdorf am See,
Palác Esterházyovcov

Povinná zastávka v Morbisch Am See

Pretože Neziderské jazero obklopuje pás trstiny široký občas až osem kilometrov, je možné hladinu jazera zapísaného do zoznamu svetového dedičstva UNESCO zazrieť iba sporadicky. V Maďarsku sa k vode nepriblížite vôbec, na západnej strane rakúskej časti iba vtedy, ak využijete pár kilometrov dlhú príjazdovú cestu k jazeru v niektorej z rakúskych dedín. Zo všetkých odporúčame prebojovať sa rákosím až na breh v dedine Mörbisch Am See, dôvodov je hneď niekoľko.

V dvetisícovej dedine, ktorá leží na hranici medzi Rakúskom a Maďarskom, si okrem skvelého kúpaliska môžete vychutnať aj množstvo miestnych vín. Vinohrady sú všade naokolo, hrozno sa tu pestuje už od trinásteho storočia a víno produkuje viac ako tridsať firiem. Ochutnať by ste mohli napríklad skvelé Cuvée d´Or, alebo Merlot od Weingut Schindler , kde sa môžete aj ubytovať, ak vás degustácia zmôže.

Skratka loďou na druhú stranu

Dva kilometre za Morbischom, oddelený pásom hustej trstiny, pomedzi ktorú vedie cesta pre autá aj chodník pre cyklistov, sa nachádza areál s desiatkami jácht a motorových člnov, ktoré mu dodávajú atmosféru prímorského prístavu. Práve tu si môžete cyklovýlet okolo Neziderského jazera výrazne skrátiť, stačí sa naložiť aj s bicyklami na trajekt a previesť sa na druhú stranu do prístavu mestečka Illmitz, čím sa vyhnete maďarskej časti a zo 130-kilometrovej cyklotúry vám tak zostane iba necelých 75 kilákov, ktoré sa za jeden deň dajú zvládnuť.

TIP:
Trajekt z Mörbischu do Illmitzu premáva v sezóne (1. máj až 30. september) od 9:30 do 17:30 každú celú hodinu, v prípade potreby aj každú polhodinu.
Cena lístka pre dopelého je 7 €, za dieťa vo veku 6-14 rokov zaplatíte 4 € (ceny aktuálne v roku 2018).

Ak by ste si aj túto smiešnu vzdialenosť chceli rozdeliť na dva dni, tak určite prespite v Morbischi, nuda nehrozí. Za 4 € sa môžete na celý deň vyvaliť v perfektne vybavenom kúpalisku Morbisch Seebad, ktoré bolo v päťdesiatych rokoch minulého storočia vybudované na mieste s najčistejšou vodou v okolí a štyridsať rokov na to rozšírené o výdobytky modernej civilizácie ako vyhrievaný detský bazén, tobogány, detské ihriská a bufety s pivom a wurstami.

Jazerné kúpalisko a opera na vode

Ak ležiac na deke dokážete na chvíľu odtrhnúť oči od Rakúšaniek, Maďariek a Sloveniek v bikinách, tak zbadáte najväčšiu atrakciu mestečka Morbisch nachádzajúcu sa hneď za plotom kúpaliska. A to, že je najväčšia, platí doslovne. Obrovská stavba pripomínajúca tribúnu futbalového štadiónu je v skutočnosti divadelným amfiteátrom, konkrétne operným.

To, že Rakúšania majú v dedine pánubohu za chrbtom open air operu väčšiu, ako väčšina našich futbalových štadiónov, nie je to najzvláštnejšie. Unikátna je hlavne tým, že na brehu je postavené iba hľadisko, javisko a obrovské kulisy sú umiestnené priamo na vode jazera! Ťažko to opísať, treba vidieť na vlastné oči. Príležitosť budete mať každé leto, kedy sa v Morbischi konajú Seefestspiele.

Na skok (40 km) do Maďarska

Maďarská hranica na cykloceset okolo Neziderského jazera

V južnej časti Neziderského jazera vedie cyklotrasa B10 územím Maďarska, a tak ste okamžite po prekročení hraníc opäť v známej realite postkomunistickej krajiny – rozbité cesty, mizerné značenie a bezohľadní šoféri. Je celkom bežné, že okolo vás prefrčí kolóna veteránov v zostave žiguli, trabant, wartburg a zase žiguli, v takom prípade je najlepšie na pár minút zastaviť, (n)ostalgicky zaspomínať na dovolenky so starými rodičmi a počkať, kým olovnaté výfukové plyny z cesty odfúkne vietor, ktorý tu fučí rovnako nepríjemne, ako v Rakúsku.

Po špičkových rakúskych cykolcestách vás v Maďarsku čaká známa realita postkomunistickej krajiny.

Maďarská časť cyklotrasy má necelých 40 kilometrov a pokiaľ sa vám z nej nebude chcieť zachádzať približne 10 kilometrov, aby ste si obzreli veľmi pekné historické mesto Sopron, tak sa určite zastavte aspoň v paláci Esterházyovcov, cyklotrasa vedie priamo popri ňom.

Ak ste len hobby bikeri, ako my a nedáte 130 kilákov za deň, tak je dobré svoje opuchnuté zadky na noc zložiť v polovici cesty, čo je práve v Maďarsku. Odporučiť vám môžeme slušný penzión so srandovným menom Bozi Rozi Panzió a milými majiteľmi, kde za 10 500 HUF (asi 35 €) dostanete izbu + raňajky pre dvoch a bicykle môžete uschovať v obrovskej vinnej pivnici. Asi najväčšou výhodou tohto penziónu je skutočnosť, že leží priamo na trase a netreba nikam zachádzať, len zastaviť a ubytovať sa.

Bozi Rozi Panzió

V maďarských viniciach kúsok nad penziónom nájdete Fertőboz Gloriett kilátó, čo je rozhľadňa so skvelým výhľadom na južný cíp Neziderského jazera, ktorá tu stojí od roku 1802. Okrem mizernej kvality je ďalšou nevýhodou maďarskej časti cyklotrasy fakt, že jazero z nej ani len nezazriete. Celú dobu šliapete oddelení od vody niekoľko kilometrovým pásom trstiny, prepletáte sa dedinkami, no jazero uvidíte opäť až keď sa vrátite späť do Rakúska.

Podersdorf am See, ikonický maják a raj surférov

Ako som už spomínal, Neusiedler See je stepné jazero skoro celé obklopené kilometre širokým pásom trstiny. To skoro z predchádzajúcej vety znamená, že je tu našťastie pás pobrežia, na ktorom tŕstie celkom chýba a miesto neho tu rastie tráva, na ktorej sa voľne pasú kone a kravy. Práve tento krátky úsek na východnom brehu v okolí mestečka Podersdorf am See je tým najkrajším, čo po ceste uvidíte.

V Podersdorfe sa naozaj budete cítiť ako pri mori. Majú tu prístav plný jácht, vodu drtia windsurferi, na nebi sú mraky drakov, ktorí na dlhých šnúrach ťahajú po hladine kitesurferov. Pre obidva tieto coolové športy sú tu vynikajúce podmienky – obrovská plocha jazera, voda hlboká väčšinou tak po kolená a non-stop šialený vietor, takže máte perfektnú príležitosť postaviť sa na dosku a skúsiť si nejaký ten surfing.

Ak si myslíte, že na osvojenie základov windsurfingu vám bude stačiť jednodňový kurz, tak za ten zaplatíte 69 €, päťdňový kurz vás v miestnej surf schule vyjde na 259 €. Borci od kite-ov sú drahší, za dvojdňový základný kurz u nich dáte 249 €, ale zase sľubujú windgarantie, čo je na tomto mieste rovnaké, akoby garantovali, že ráno vyjde slnko. Ak chcete vidieť, ako fičia po jazere profíci, tak sa zastavte v Podersdorfe na prelome apríla a mája, kedy sa tu už pravidelne jazdí Surf World Cup. Prísť sa vám oplatí už len kvôli sprievodným žúrom, piť so surfermi je vraj rovnaká zábava, ako piť s východniarmi, len namiesto borovičky so Šarišom sa rozlieva Bacardi s colou.

SUP na Neziderskom jazere

Plytká voda a obrovská plocha jazera s množstvom zákutí a cestičiek v páse trstiny vytvárajú dokonalé podmienky pre paddleboarding. Najnovší megahit medzi vodnými športami, ktorý je známy aj pod skratkou SUP (Stand Up Paddle), spočíva v tom, že sa postavíte na plavák a v stoji pádlujete. Alebo tak nejak. Keďže SUP je omnoho menej náročný na zručnosti, než kite, alebo windsurfing, tak aj cena kurzu, v ktorom sa naučíte balancovať na doske, je výrazne nižšia. Za 90-minútový SUP kurz zaplatíte v Podersdorfe 39 €.

Po surfovaní si svoje narazené držky a ošúchané kolená môžete kurírovať na peknej veľkej pláži, o ktorú sa tu naozaj starajú, alebo v niektorej z kaviarní a reštaurácií, ktorými je tunajší bulvár obsypaný. Ak budete po kurze dobití tak, že sa budete hanbiť ukázať pred ľuďmi, tak si pri móle za 5 € prenajmite motorový čln s neuveriteľne slabým elektrickým motorom, odvezte sa do stredu jazera a tam sa s krutou športovou potupou snažte zmieriť.

Cestu späť do Podersdorfu nájdete za každého počasia a duševného rozpoloženia podľa originál prístavného majáku, ten stojí na konci móla a vyzerá tak autenticky, akoby ho vytrhli z nejakého stredomorského letoviska. Práve vďaka nemu si z Podersdorfu prinesiete fotky, ktorými ľahko vytočíte kolegov s tvrdením, že ste si na víkend odskočili k moru. Rozdiel spozná len málokto.

Neziderské jazero v zime

Keď sa raz leto skončí a teploty klesnú na -10°C, tak, ako každá plytká mláka, aj Neziderské jazero zamrzne a vtedy je tu rovnako super, ako v auguste. Svedčia o tom preplnené parkoviská a stovky ľudí na korčuliach. Predsa len súvislá vrstva ľadu dlhá 40 kilometrov sa len tak hocikde nevidí. Zamrznutý Neusiedler sme boli otestovať a môžeme len odporučiť. Ak ste vo forme, môžete prekorčuľovať až do Maďarska, v opačnom prípade sa pomotajte na korčuliach aspoň v okolí Neusiedl am See. Uvidíte tu miestnych šialencov, ktorí zo svojich lodiek odmontovali plachty, namontovali ich na špeciálne klzáky s nožmi a preháňajú sa tak po zamrznutom jazere slušnou rýchlosťou. Iní používajú ako pohon plachty z windsurfov, alebo padáky z kitesurfingu.

Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Hodnotenie: 4.5 / 5. Počet hlasov: 33

Tento text ešte nikto nehdonotil

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

,

od