Garmin EDGE 510 & EDGE 810

Od bikemaratónu na Súľove prešli už dva dni a hoci sa mi pamäť vracia len pomaly, sedieť dokážem stále len na 20% zadku a pri pohľade na bicykel sa mi tlačia do očí slzy bolesti, aj tak skúsim napísať pár riadkov o gadgetoch, s ktorými bikujú tí borci, ktorí prišli do cieľa o dve hodinky skôr, ako ja.

O cyklopočítačoch nepíšeme v každom čísle, preto veľmi stručne priblížim problematiku tým z vás, pre ktorých posledná nejasná spomienka na bicykel nesie logo BMX alebo Favorit. Kedysi sa rýchlosť na bicykli merala magnetom vo výplete. Nič praktické, bolo to treba vedieť namontovať a hlavne nastaviť. Potom prišli tacháče s GPS, tie stačí položiť na riadidlá a funguje to. No a teraz tu máme dva nové modely od Garminu, ktoré význam slova cyklopočítač rozširujú o doteraz nepoznané dimenzie.

 

Cyklopočítač Garmin EDGE 810
Garmin EDGE 810

Nové Garminy pre bikerov Edge 510 a 810 nadväzujú na úspech svojich predchodcov z Edge rodiny, prichádzajú však, ako sa na správne novinky patrí, s inovovaným a vcelku vydareným dizajnom, väčšími displejmi, ale predovšetkým s novými, veľmi zaujímavými funkciami. Opisovať v našom časáku všetky tie nuansy pre ultraefektívny tréning, akými sú tieto stroje prešpikované, nemá zmysel, pozrime sa radšej na funkcie, pre ktoré by si nový Edge kúpil aj obyčajný geek.

LiveTrack

Najväčšia vec nových cyklopočítačov od Garminu. Do smartfónu si stiahnete appku Garmin Connect Mobile, cez Bluetooth spárujete Edge s telefónom a pošlete kamošom, trénerovi, mame alebo frajerke pozvánku na sledovanie vášho heroického výkonu. Tí keď potom kliknú na link, ktorý im príde do mailu, na Bing mape uvidia v reálnom čase vašu aktuálnu polohu, rýchlosť (momentálnu i priemernú), prejdenú vzdialenosť, hodnotu srdcovej frekvencie či dáta z ďalších pripojiteľných snímačov. Na čo je to dobré?

Nasleduje reklama, môžete si odskočiť na WC alebo do chladničky pre pivo. Ak nepotrebujete ani jedno ani druhé, tak môžete skúsiť kliknuť na inzerát nižšie, podporíte tak pár centami tento blog. Díkez.
Okrem toho, že je to celkom sranda, tak je LiveTrack vynikajúcim nástrojom pre vzdialený tréning, kedy tréner môže sedieť aj na opačnej strane zemegule a je defacto stále s vami. Ďalším pozitívnym faktorom je pocit bezpečnosti, vaši blízki sa môžu kedykoľvek pozrieť, kde sa bicyklujete a či sa ešte stále hýbete. V neposlednom rade je to aj skvelý nástroj na škodoradostné vytáčanie kamarátov, ktorí musia makať v kancli, zatiaľ čo vy sa vozíte na biku po lese. Okrem LiveTrack-u vie appka Garmin Connect Mobile aj iné šikovné veci – sťahuje a na displej cyklopočítača posiela údaje o aktuálnom počasí, môžete ju prepojiť s Facebook alebo Twitter účtom a po ukončení jazdy automaticky odošle namerané dáta na Connect.Garmin.com, odkiaľ si tiež môžete sťahovať tréningy ostatných užívateľov a inšpirovať sa nimi. Garmin Connect Web aplikácia na adrese connect.garmin.com povyšuje už aj tak inteligentné cyklokompjútre EDGE 510 a 810 na úroveň takmer plnohodnotného osobného trénera. Nejde ani tak o to, že tréningové dáta môžete podrobiť detailnej analýze, ktorá odhalí všetky vaše slabiny, ale skvelá je predovšetkým možnosť pohodlne plánovať tréningy cez rozhranie Connect-u. Oceníte to pri dlhších intervalových tréningoch, kedy si jednotlivé položky veľmi rýchlo vyklikáte v jednoduchom užívateľskom rozhraní a potom pošlete rovno do cyklopočítača alebo zaradíte do tréningového kalendára. Telesný analyzátor Oba nové cyklo Garminy vedia spolupracovať aj so špeciálnymi telesnými analyzátormi (váhami) vybavenými ANT+ rozhraním. To znamená, že po spárovaní cyklopočítača s takouto váhou vidíte na displeji Edge-a nielen údaje o vašej hmotnosti, ale poznáte aj presný pomere tuku, kostí a vody vo svojom tele. Namerané hodnoty sa uložia v pamäti cyklopočítača a pri najbližšom odosielaní tréningových dát sa spolu s nimi presunú do vášho Connect účtu. Tam sa zapíšu do tréningového kalendára a vy môžete deň za dňom sledovať, ako klesá množstvo tuku a pribúda svalová hmota. A o tom to je. Vyšlo v časopise TECHBOX 7-8/2013

Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Hodnotenie: 5 / 5. Počet hlasov: 1

Tento text ešte nikto nehdonotil

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

od

Značky:

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *