Hotel Radun Luhačovice, ako na návšteve u starých známych

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ak nemáte aspoň šesťdesiat, alebo ak netrpíte ochorením dýchacieho ústrojenstva, tak nie je dôvod, aby ste strávili víkend v Luhačoviciach. „Tam choďte najskôr tak za tridsať rokov,“ odporučila nám po návrate z Luhačovíc kamarátka Zuza.

O pár týždňov neskôr zadávam do navigácie súradnice 49.1013792°, 017.7642847° a vyrážame na juhovýchodnú Moravu. Nezaujímajú nás procedúry, Vincentka, ani kúpeľné oblátky. To, čo nás presvedčilo, že Luhačovice treba vykúšať skôr, ako nám prestanú fungovať prvé z opotrebovaných orgánov, boli chýry o úžasnom Hoteli Radun, o hoteli s duchom prvej republiky, nech už to znamená čokoľvek.

Hotel Radun, základné fakty

Rok výstavby hotela:1928
Rekonštrukcia hotela:2010
Architekt:Bohuslav Fuchs
Typ hotela:Boutique
Počet izieb:15
Wellness:Sauna, výrivka a masáže
Gastronómia:Restaurant REPUBLIKA
Parkovanie:Privátna podzemná garáž, 70 Kč/deň
Hotel Radun Luhačovice

Hovorí vám niečo meno Bohuslav Fuchs? Slávny český architekt a jeden z najvýznamnejších predstaviteľov československého funkcionalizmu postavil počas svojho života 150 úžasných stavieb, a práve v Luhačoviciach stojí jeho Bíla čtvrt. Skupinu štyroch víl vo funkcionalistickom štýle pod lesom v priamom susedstve prameňa Aloiska postavil Fuchs v 20. a 30. rokoch minulého storočia.

Hotel vo funkcionalistickom štýle

Jednoduché čisté línie, biele fasády, otvorené balkóny a terasy, to bolo niečo, čo v kúpeľnom meste plnom romantických víl dovtedy nevideli. Tieto architektonické skvosty dostali mená Avion, Viola, Iva a Radun. A práve hotel Radun je to, kvôli čomu sme sa do Luhačovíc vybrali. Pôvodne luxusný rodinný penzión z obdobia prvej republiky postihol smutný osud. Najskôr ho počas vojny obsadili nacisti, po znárodnení v štyridsiatomôsmom ho zase komunisti prerobili na detskú liečebňu. Total destroy. Ale späť do prítomnosti.

Detail pôvodnej luxferovej steny zo začiatku minulého storočia.

Hotel Radun je dnes v rukách nových majiteľov, ktorí zničenej a schátranej legende citlivou rekonštrukciou navrátili funkcionalistickú eleganciu a odznova vybudovali v Luhačoviciach hotel s duchom a úslužnosťou prvej republiky.

V hoteli Radun pochopíte, čo znamená úslužnosť

Booking.com

Tiež sme netušili, čo presne si máme pod týmto sloganom predstaviť, až kým sme v jeden piatkový večer nevstúpili do Radunu. Profesionálne usmiatych ľudí na recepcii štvorhviezdičkového hotela očakávate akosi automaticky, no tu sme už počas check-inu nadobudli nezvyčajný pocit, že zažívame trochu vyšší level prístupu k hosťovi. Možno to bolo spôsobené len naším meškaním, no ten chalan na recepcii sa úprimne tešil, že nás vidí a že nám môže byť nápomocný.

V hoteli Radun nájdete aj zachovalé funkcionalistické Fuchsovo schodisko.

To bude taká finta na privítanie, ozval sa cynik vo mne. No keď sme o pár minút neskôr zasadli do elegantne zariadenej reštaurácie k nášmu štvorchodovému zážitkovému menu a prihovoril sa nám pán hlavný, tak to bol ten moment, kedy som definitívne pochopil, čo znamená úslužnosť. Sme tu prvýkrát v živote, meškáme hodinu a pol, no aj tak máme vďaka ľuďom z hotela Radun pocit, akoby sme tu mali stužkovú, svadbu, aj posledných aspoň desať narodeninových osláv, len si na to nepamätáme.

Autoportrét zakladateľa Radunu, učiteľa Josefa Martinika.

Zážitková kuchyňa, wellness, plaváreň Luhačovice

Cítime sa ako na návšteve u starých dobrých známych, ktorí sa nás s nefalšovaným záujmom vypytujú, čo máme nové, aká bola cesta a len tak medzi rečou, celkom nevtieravo, nám predstavia dnešné gurmánske menu a podiskutujú o najvhodnejšej kombinácii vína k nemu. A potom, keď nám po jeleňom tataráku na celozrnnom chlebe s walfdorským šalátom (predjedlo) prinesú jahňacie kolienko s cícerovým pyré (hlavný chod), tak sa mi chce plakať, pretože mám pocit, že všetky peniaze, ktoré som v doterajšom živote utratil za jedlo, boli v porovnaní s týmto tu vlastne úplne premrhané.

Reštaurácia hotela Radun spája prvorepublikovú eleganciu so špičkovou gastronómiou.

Na druhý deň ráno objavujeme v plnej kráse slnečného dňa funkcionalistickú architektúru hotela Radun – úžasné minimalistické Fuchsove schodiská, pôvodné luxferové steny, fantastické okrúhle okno v našom „Pokoji na lodi“ a veľká kúpeľňa s balkónom orientovaným do parku. Ak by to niekto postavil dnes, tak má istých zopár cien za architektúru, akurát že tento barák tu stojí bezmála sto rokov. Neuveriteľné. To, že v cene ubytovania máme vstup na mestskú plaváreň v susedstve Radunu a že priamo v hoteli si môžeme užiť súkromný wellness s fínskou saunou, výrivkou a vodnou posteľou ;-) nás len utvrdilo v tom, že do hotela Radun sa budeme vracať. Tak často, ako to len bude možné.

Námornícke okno v „Pokoji na lodi“.

Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Hodnotenie: 5 / 5. Počet hlasov: 6

Tento text ešte nikto nehdonotil

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

,

od

Značky:

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *