Krakow – 14 tipov, kde jesť, čo piť a kam ísť + mapa

Chystáte sa navštíviť Krakov a hľadáte tipy na dobré reštaurácie, štýlové kaviarne alebo by ste chceli v Krakove vyskúšať lokálny street-food? Potom ste na správnom mieste, počas niekoľkých návštev Krakova sme vyskúšali miestne podniky, kaviarne. food trucky a toto sú naše odporúčania.

Famózny burger z Krakova. Kde v Krakove sa dá zohnať takého jedlo? To sa dočítate nižšie.

Každému, kto má predsudky voči poľskému jedlu a aj v krovkách cíti pachuť posýpacej soli, odporúčam ísť na pár dní do Krakowa. Tiež som si kedysi myslel, že ak do Poľska, tak len na paštikára s batohom plným Májky a Horaliek, no túto moju iracionálnu traumu výdatne kŕmenú titulkami slovenských médií nalomil Ozo Guttler. V legendárnom vydaní Headbanger_FM o Poľsku zadelil, tak ako to vie len on, niečo v tom zmysle, že „odkedy som jedol poľskú klobásu v Poľsku, tak tu (rozumej na Slovensku) už nechcem jesť vôbec nič.“ A mal pravdu.

Ubytovanie v Krakove

Booking.com

Kam ísť v Krakove?

Odkedy sme sa na prelome augusta a septembra 2014 štyri dni motali po Krakove a skúšali rad-ra(n)dom tamojšie kaviarne, krčmy, food-trucky a pirôžkárne, odvtedy úplne a bezvýhradne chápem, prečo mal Samo Marec na svojom blogu posty o Krakowe v kategórii Krakow -miasto smaków. Ak máte radi kvalitné, chutné, poctivé, a hlavne rôznorodé jedlá, tak vyskúšajte Krakov, určite nebudete ľutovať.

Rieka Wisla v Krakove

Tu pár našich tipov na to najlepšie z krakowskej food scény, najskôr link na náš Foursqaure list, ktorý sme si v Krakowe vyskladali a pod ním odkazy na overené podniky s krátkym komentárom.

Krakov mapa – Reštaurácie, kaviarne a street-food

Krakovské bistrá a reštaurácie

Bagelmama Krakov

Originalni amerikanski bagel od originál Američana chutí úplne ako z NYC. Na stenách visia staré plagáty legendárnych filmov ale aj fotka s venovaním od Joa McEnroa a na zemi leží pohodený majiteľov prítulný maxipes.

Bagelmama Krakov

Piekarnia Mojego Taty Krakov

Tu sme si každý deň kupovali pečivo a dokonca aj okolo pol noci bolo úplne čerstvé, pred malou chvíľou vytihnuté z pece. Funguje to aj ako večierka, takže tu kúpite aj také drobnmosti ako sušeinky alebo pitie. Piekarna Mojego Taty je len kúsok od Plac Nowy, ak tam nezoženiete zapiekanku podľa svojej chuti, tu vás zachránia.

Piekarna Mojego Tatu v Krakove ponúka čerstvé pečivo aj o pol noci.

Zapiekanky – Plac Nowy Krakov

Zapiekanka je krakovská legenda, sú to naozaj obrovské bagety zapekané so syrom a bársčím, najviac pokope ich je na Plac Nowy. Pozor, neexistuje nič také ako zapiekanka bez hríbov. Ak má aj niekto na stánku napísané, že takú zapiekanku robí, tak vám určite povie, že síce robí, ale nie dnes…

Zapiekanka z Krakova

Pierogarnia Przypiecek Krakov

Pirohární je v Krakove ako haluškární v Terchovej. Vyskúšali sme toto a dobré bolo.

center>
Pierogarnia Przypiecek v Krakove, foto: inyourpocket.com

Cupcake Corner Krakow

Ak máte radi tieto legendárne americké koláčiky, tak toto je povinná zastávka. Perfektné kapkejky, mizerná káva, sexi obsluha a robia aj Red velvet cupcake. Cupcake Corner má v Krakove štyri prevádzky, link na mapu vás dovedie k tomu, ktorý je najviac v centre.

Cupcake Corner Krakov
Oreo & karamel cupcake

Káva a kaviarne v Krakove

Karma Coffe Roasters

Túto kaviareň v Krakove sme si okamžite zamilovali. vlastne, Karma Coffee nie je len kaviareň ale aj Pražiareň kávy s pár miestami na sedenie. Okrem čerstvo napraženej výberovej kávy tu kúpite aj parádne domáce džemy, nátierky a samozrejme koláče. Vždy poslednú sobotu v mesiaci podávajú špeciálne raňajkové menu na dvore. Nie je to však žiadna hipsterčina, keď sme tu boli my, tak okolo posedávali dúchodci a rodičia s krpatými deťmi. Ale áno, bolo tu aj pár tých hipsterov.

Kaviareň a pražiareň kávy v Krakove.
Chemex na dvore Karma Coffee Krakov.
Víkendové brunch menu.

Wesola Cafe Krakov

Podľa našej skúsenosti najlepšia kaviareň v meste, pekný interiér, alternatívne metódy prípravy kávy (Chemex, v60, Aeropress), dobré koláče, hipster paradise. Wesola Cafe nájdete blízko železničnej stanice Krakow.

Výberová káva z Wesola cafe
Okrem kávy ponúka Wesola aj slušné kopu rôznych jedál.
The BARN, Five elephant…

Krakow Foodtrucks

Streat Slow Food

Nenormálne hamburgery – veľké, šťavnaté, chutné mäso, parádna žemľa. Nenormálne! Za burger dávame 10/10 a za pankáčsku nálepku na foodtrucku ešte 3 hviezdičky navyše.

Vyzerá to síce ako plnený langoš, ale v skutočnosti je to hamburger.

Eat slow food
Punk´s not death.

Frytki Belgijskie Krakov

Alebo teda Belgické hranolky. Tieto z Krakova sú naozaj vynikajúce, vyprážané vyprážané na masti, tak ako sa na belgické hranolky patrí, za dressingy si šuhajkovia taktiež zaslúžia pochvalo. Len pozor na to, čo predávajú pod názvom pálivá omáčka, lebo leptá jazyk.

Belgické hranolky v Krakove.

Reštaurácie Krakov

Zazie Bistro

Francúzska kuchyňa, špičkové jedlo, veľmi zaujmavé priestory a preto je tu stále plno.

Krakow Pubs & Clubs

Mleczarnia

V lete je Mleczarnia asi najpopulárnejšia krakovská krčma s veľkou záhradou, cez zimu na opačnej strane ulice funguje indoor Mleczarnia. Pre nepivárov majú mliečne koktejly (bacha, jagoda nie je jahoda) a must have je tunajšia orechová torta. Úplne odkrví mozog a zaspíte za stolom ako po 5 pivách. Záhrada Mleczarnie susedí s domom, kde točili pár exteriérových scén legendárneho filmu Schindlerov zoznam (prvá fotka na webe v odkaze je dom vedľa Mleczarnie), tak sa tam furt motajú davy hardcore turistov.

Nájdu sa aj takí ľudia, ktorí si dajú v krčme cappucino.
Orechová torta z Mlieczarnie.

Alchemia Krakov

Krčma, kde majú brutálny interiér a skriňu, cez ktorú sa dostanete do Narnie. Fakt. Alchemiu treba vidieť.

Alchemia a ich skriňa do Narnie.

FORUM Przestrzenie

Krakowske KC-čko, recepciu opusteného komunistického megahotela FORUM na brehu Wisly s perfektným výhľadom na Wavel prerobili na club, v lete je pred hotelom mestská pláž s morom lehátok.

FORUM Przestrzenie Krakov
Mestská pláž v Krakove, v pozadí Wavel.
More lehátok.

POZOR – Krakov Blacklist

Well Done

Tvária sa ako American style restaurant, ponúkajú akože americké raňajky, ale neverte im. Je to to najhoršie jedlo, aké sme v Krakove jedli. Špinavé stoly a čudná obsluha. Sem určite nechoďte.

BEST OF Krakov

Klezmer Hois

Starý židovský dom, ktorý funguje ako reštaurácia aj hotel. Večer tu k jedlu hráva živá hudba, my sme zazžili koncert Quartet Klezmer Trio s Martou Brudzinskou a bol to naozaj silný zážitok. Ak chcete zažiť trochu odlišnú kultúru, klezmer hudbu a vyskúšať vraj jednu z najlepších židovských reštaurácií na svete, tak sem určite choďte. Chodil sem Spielberg, ked točil Schindler list, chodil sem aj Roman Polanski. Počas turisticky najsilnejších období roka budete pravdepodobne potrebovať rezerváciu.

Samo Marec k tomu napísal: Je to ako keby ste vošli k niekomu do obývačky – jediná miestnosť so šiestimi stolmi je malá a vyzdobená starožitným nábytkom, navyše chodíte po mäkkom koberci. Obsluha vám dáva pocit, že ste v tej obývačke vítaní a čaj vám servíruje v porceláne. Jedlo je veľmi chutné a hoci je toto skutočne situácia, v ktorej vám na účte nezáleží, ten vôbec nie je vysoký. Cítite sa ako doma. Je to výnimočný zážitok.

Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Hodnotenie: 4.2 / 5. Počet hlasov: 26

Tento text ešte nikto nehdonotil

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

, ,

od

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *