Lublana odprta Kuhna

Ľubľana – 6 tipov na reštaurácie, kaviarne a krčmy, ktoré musíte vyskúšať + Mapa

Ľubľana je dokonalá destinácia na predĺžený víkendový výlet. Keď si v piatok poobede niekde na západnom Slovensku sadnete do auta, tak o približne päť hodín neskôr popíjate víno na brehu Lublanice. V centre Ľubľany nájdete okrem kvalitných vín aj skvelé lokálne reštaurácie, autentickú stredomorskú kuchyňu ale aj špičkové kaviarne s výberovou kávou. Toto sú naše najobľúbenejšie miesta v Ľubľane.

Tak trocha Taliansko, trocha Nemecko a kúsok Balkánu. Na severe Julské Alpy s údolím nenormálne tyrkysovej rieky Soča, ozajstné veľhory, kde výstup na najvyšší štít trvá aspoň dva dni. O 130 kilometrov južnejšie zas pobrežie Stredozemného mora s kopcami pokrytými olivovníkmi, mandarinkovníkmi a vinicami. A niekde uprostred krajiny, ktorá má len o trochu viac obyvateľov, ako Viedeň, leží hlavné mesto, len o trochu väčšie, ako Ružomberok.

Ľubľana z hradu

Ľubľana je presne taká, ako Slovinsko – malá, rozmanitá a návyková. Mesto s hradom, ktorý vyzerá, akoby ho Slovinci našli vo väčšom kindervajci, mesto s riekou, ktorá mu dáva nečakanú atmosféru prímorského letoviska a predovšetkým mesto, z centra ktorého sme my, turisti, ešte celkom nevyhnali domácich, tak ako sa to deje v Barcelone, Prahe či iných európskych metropolách. Možno aj preto, že centrum Ľubľany tvorí len niekoľko malých uličiek a už spomínaná rieka. A keď sa raz tými uličkami budete motať hladní a smädní, tak sa vám možno zíde pár našich gastrotipov, na to najchutnejšie na čo sme v Ľubľane natrafili. Dobrú chuť.

ODPRTA KUHNA V ĽUBĽANE

Kategória:Street Food, Food market
Web:www.odprtakuhna.si
Instagram:
odprtakuhna
TripAdvisor:4,5

Slovinskú gastronómiu v tej najkoncentrovanejšej podobe zažijete každý piatok od marca do októbra na maličkom námestí s názvom Pogačarjev Trg v centre Ľubľany. Toto námestie sa každé slnečné piatkové popoludnie mení na Otvorenú kuchyňu (Odprta kuhna), fascinujúci food market, kde sa prezentujú tí najlepší slovinskí kuchári, reštaurácie či ľudia od street foodu. Napriek tomu nejde o žiadnu snobarinu.

Sedíte na kamenných schodoch a ak sa vám ujde, tak môžete použiť jeden z erárnych drevených stolíkov. Za chrbtom máte katedrálu, pred sebou arkádu nad riekou Ľubľanica a na papierovom tanieri jedlo tak dobré, že nechcete ochutnať nič ďalšie, len aby stesi nepokazili ten zážitok. Kúzlo je v tom, že čokoľvek si na Odprta kuhna kúpite, bude chutiť vynikajúco. V malých drevených stánkoch s bielo-zelenou pásikavou strechou môžete ochutnať nielen slovinské špeciality, ale aj fajnotky z Ázie či iných kútov sveta.

Od mäsa, cez ryby a morské plody, vegetariánske čivegánske špeciality, až po dezerty, slovinské víno a pivo z malých lokálnych pivovarov. Aj keby ste v Ľubľane nestihli ničiné, tak Odprta kuhna je zážitok, aký si nemôžete nechať ujsť.


Stow Coffee Roasters Ľubľana

Kategória:Kaviareň, Pražiareň
Web:www.stow.si
Instagram:
stowcoffeeroasterso
TripAdvisor:5,0

Keď v Ľubľane dostanete chuť na naozaj dobrú kávu, tak utekajte do Stow Coffee Roasters. Úžasné priestory architektonicky veľmi vydarenej prístavby na prízemí múzea, odkiaľ cez presklennú stenu pozeráte do zeleného vnútrobloku. Namiesto dlažby tu majú okrúhliaky a namiesto hipsterských dekorácií niekoľko kávovarov legendárnej značky La Marzocco.

Keď si doprajete kávu pripravenú niektorou z progresívnych metód filtrovania, tak vám barista prinesie na výber hneď niekoľko
rôznych odrôd kávových zŕn z rôznych kútov sveta, porozpráva vám ich rodokmeň a podľa vašich chúťok odporučí tú najvhodnejšiu. Samotná príprava je profesionálne zvládnutá rutina, výsledkom ktorej je jednoznačne najlepšia káva, akú v Ľubľane dostanete. Ak by existovala kaviareň s michelinskými hviezdami, tak by vyzerala presne takto.


ČRNO ZRNO

Kategória:Kaviareň
Web:www.crnozrno.com
Instagram:
crno_zrno
TripAdvisor:5,0

Dobrej kávy nie je nikdy dosť, preto tu máme ešte jeden tip pre kávové fetky. Ulica Gornij trg v starej časti centra Ľubľany je také to miesto, aké sa zvyknefotiť do bedekrov. Mierne stúpajúca ulička lemovaná starými meštianskymi domami, ktorých prízemia dnes fungujú ako obchody, alebo reštaurácie.

V jednom z takýchto starých domov nájdete Črno Zrno, malú krásnu kaviareň, ktorú tu prevádzkuje kolumbijský architekt Alex Niño Ruiz. Vďaka nezvyčajnej kombinácii talentu a vášne objavíte na tých pár metroch štvorcových unikátne spojenie pôsobivého interiéru a špičkovej kolumbijskej kávy.

Pridanou hodnotou ku skvelej káve je komorná atmosféra celého cofee shopu, predsa len sa sem v jednej chvíli viac ako štyria-piati ľudia nezmestia. Ak si nájdete čas chvíľu posedieť na barovej stoličke, tak sa určite porozprávajte s Alexom, ktorý vám povie veľa zaujímavého nielen o káve, ale aj o Kolumbii, architektúre, Slovinsku, Ľubľane, ženách, pive…

Alex Niño Ruiz

LE PETIT CAFE Ľubľana

Kategória:Bistro
Web:www.lepetit.si
Instagram:
explore/locations/323599139
TripAdvisor:4,5
Le Petit Vrabec

Rána v Ľubľane môžu byť ťažké, preto tu máme jeden tip na skvelé raňajky, alebo brunch. Le PetitCafe sa tvári ako malý kúsok Paríža a túto pózu bez problémov zhltnete. Keď si sadnete na terasu a sledujete, ako vrabce kradnú zo stolov omrvinky, ktoré tu zostali po predchádzajúcich zákazníkoch, alebo keď sa pri vás zastaví čašník tak francúzsky znudený a tak akurát žoviálny, zrazu máte pocit, akoby ste sedeli v nejakej zastrčenej kaviarni v Montmartre.

Croque Madame a Croque Monsieur v Le Petit Cafe Ljubljana

Na tomto mieste je všetko tak francúzske, ako to len je v Slovinsku možné, čo znamená, že jedlo nielen vynikajúco chutí, ale aj skvelo vyzerá. Bola by večná škoda dávať si tu obyčajné slovinské raňajky (áno, aj tak tu ponúkajú), preto odporúčame vyskúšať klasickú francúzsku dvojicu Croque Madame a Croque Monsieur, k tomu pohár prosecca a nakoniec nejaký ten francúzsky zákusok. Váš deň vĽubľane nemôže začať lepšie.


SLOVENSKA HIŠA FIGOVEC

Kategória:Reštaurácia
Web:www.figovec.si
Instagram:
figovc
TripAdvisor:4,0

Možností, kde ochutnať autentickú slovinskú kuchyňu, je v Ľubľane veľa, ale ak nemáte čas na experimenty, tak choďte priamo sem. Hoci Figovec otvorili len koncom roka 2017, tak už v októbri tohto roka bol vyhlásený za najlepšiu slovinskú reštauráciu v Ľubľane. To svedčí o mnohom.

Slovinská kuchyňa je v princípe veľmi podobná tej našej, tiež v nej nájdete veľa mäsa, zemiakov, kapusty, avšak vďaka tomu kúsku Jadranského mora, a tiež vďaka talianskym susedom v nej majú svoje silné miesto aj ryby a pasta. No a práve menu tejto reštaurácie spája to najlepšie z tradičných slovinských receptov s progresívnymi trendami dnešnej gastronómie.

Vo Figovci si užijete jednoduché, až obyčajné jedlá v ultimátnej kvalite, špičkové slovinské vína a k tomu ako bonus nevtieravo úslužnú a príjemne fundovanú obsluhu. To všetko v obklopení nápadito zariadeného interiéru, zopár prvkov ktorého bude priťahovať váš zrak počas celej návštevy.

A hoci je Figovec presne ten typ reštaurácie, kde na účte až tak veľmi nezáleží, tak ceny sú veľmi príjemné. Za večeru s predjedlom a vínom pre dvoch sme zaplatili približne 30 EUR. Ak si Figovec vyberiete ako kulisu pre romantickú večeru, tak určite zabodujete, ale pozor, miesta si treba rezervovať vopred cez web.


PIVNICA LAJBAH

Kategória:Krčma
Web:www.lajbah.si
Instagram:
pivnica_lajbah
TripAdvisor:4,0

Vo svojom krátkom živote sme prešli už zopár pankáčskych krčiem, ale v Lajbahu nám padla sánka a hodnú chvíľu sme si ju ťahali po zemi. Vlastne ani neviem, čím začať, ale asi by sa patrilo tým najpodstatnejším.

Majú tu pivo. Presnejšie 16, slovom šestnásť, rotujúcich píp so selekciou špičkových remeselných pivovarov. APA, IPA, NEIPA, Stout… beer heaven. Kto si nevyberie tu, ten je na najlepšej ceste stať sa abstinentom.

Majú tu jedlo. Z pankáčskych krčiem sme zvyknutí, že jedlo v nich je len metaforou, generické niečo, čoho jedinou úlohou je pribrzdiť devastačné účinky piva. V Lajbahu majú kuchára z Argentíny. Treba písať viac? Alebo dobre, ten argentínsky majsterko varí presne tak, ako hral Maradona futbal. K božskému pivu si vďaka nemu môžete dať aj božské jedlo.

Majú tu radi hudbu. O tom svedčí nielen pódium pred krčmou, ale aj výzdoba vo vnútri. Porovnateľnú zbierku hudobných plagátov nájdete málokde.

Majú tu radi deti. Lajbah je krčma, v ktorej budú vaše deti rovnako šťastné, ako vy. Nielenže tu majú plnohodnotný detský kútik päť krokov od výčapu, oni tu majú detský kútik aj na terase pred krčmou. Červený stolík a stoličky, žltý slnečník, autíčka, bábiky.

Čistý punk.

Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Hodnotenie: 5 / 5. Počet hlasov: 9

Tento text ešte nikto nehdonotil

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

,

od