Prečo by mali slovenskí vedci podporovať R. Fica?

Tomu rozumiem ešte menej, ako hyperparatyreoidizmu, teda vôbec. Je jasné, že samotní slovenskí vedci tiež ani len netušia, prečo by mali práve oni podporovať súčasného premiéra v jeho snahe stať sa prezidentom, no najvyšší predstaviteľ Slovenskej akadémie vied, jej predseda prof. RNDr Jaromír Pastorek DrSc. v tom má celkom jasno. Deklaroval to nielen účasťou na onom slávnom obede s ďalšími 24 voličmi, ale predovšetkým úprimnou, hoc krátkou videospoveďou, v ktorej vyjadruje podporu kandidatúre Róberta Fica.

Keby Jaromír Pastorek ako slobodný občan vyjadroval podporu len sám za seba, tak by na tom nebolo nič zvláštne. Hoci… No dobre, nebolo by to až tak veľmi čudné. Ak však predseda samosprávnej vedeckej inštitúcie SR, ktorej činnosť je zameraná na rozvoj vedy, vzdelanosti, kultúry a ekonomiky, vyjadruje podporu v mene Slovenskej akadémie vied a azda aj v mene všetkých slovenských vedcov len jednému z prezidentských kandidátov, tak to už zvláštne je. No a úplne obskúrne je, že vyvoleným kandidátom je Robert Fico, ktorý za celé tie roky v pozícii premiéra SR nevyužil ani promile zo svojich možností na to, aby zlepšil príšerný stav slovenskej vedy. Skúste vygoogliť, koľko stránok, alebo dokumentov obsahuje  frázy Fico a Ved.

„Ja si nesmierne cením, že vždycky tá komunikácia medzi mnou alebo Slovenskou akadémiou vedou ehm vied a súčasnou vládou na čele s premiérom bola vždycky, môžem povedať že nadštandardná a chápal naše potreby, vedel nás podporiť, tak si myslím, že je slušné, aby sme podporili aj my jeho,“ doslova hovorí Pastorek vo videu s názvom „Premiér vždy chápal potreby akadémie vied“  na www.fico2014.sk/podporovatelia


Z kontextu tejto výpovede vyplýva, že prostredníctvom pána predsedu podporujú kandidatúru Róberta Fica aj všetci moji kamaráti zo SAV, hoci majú na Róberta Fica celkom iný názor, ako pán Pastorek a spojenie svojho mena s podporou prezidentskej kandidatúry súčasného premiéra považujú za urážku. Rozhodol som sa preto napísať profesorovi Pastorekovi email, v ktorom som ho požiadal o odpoveď na to, či naozaj a prečo vôbec si myslí, že by bolo slušné, aby slovenskí vedci podporili Róberta Fica.

 

Vážený pán profesor,

veľmi si vážim prácu vedcov zo Slovenskej akadémie vied, mám medzi nimi mnohých priateľov,
výnimočne inteligentných ľudí, ktorí často v mizerných podmienkach vykonávajú vedeckú prácu na
svetovej úrovni.

Nikdy by som si nedovolil spochybňovať Vaše občianske právo podporovať prezidentskú kandidatúru
kohokoľvek, chcel by som sa Vás však opýtať, prečo si myslíte, že by bolo slušné, aby rovnakého
kandidáta spolu s Vami podporovali unisono aj všetci zamestnanci Slovenskej akadémie vied?

Prečo si myslíte, že by mali tí najinteligentnejší z nášho národa podporovať v snahe stať sa
prezidentom človeka, pre ktorého je slovenská veda ďaleko za horizontom jeho mocensko-politických
záujmov? Človeka, ktorého vlády výrazne prispeli k tomu, že slovenskí vedci pracujú v akadémii už
len z lásky k vede, pretože tie peniaze, ktoré im Vami vedená inštitúcia vypláca, sú viac urážkou, ako
odmenou.

Myslíte si, že je pochopením potrieb slovenskej vedy stav, kedy sú mladí vedci  (PhD.)
motivovaní pracovať v SAV za mzdu vo výške 552 EUR brutto? Alebo ako podporu zo strany pána
premiéra máte na mysli to, že odmenou za 40 rokov práce vedca v SAV je plat niečo málo cez 1 000
EUR? Myslíte si, že ak by Robert Fico vždy chápal potreby akadémie vied, tak ako tvrdíte vo videu na
podporu jeho kandidatúry, že by tento úbohý stav nedokázal zmeniť, keď jeho vláda dokázala bez
okolkov schváliť 45 miliónov EUR na výstavbu a rekonštrukcie futbalových štadiónov?

Pán Pastorek, Vy si naozaj myslíte, že by bolo slušné, aby vedci SAV podporovali kandidatúru Roberta
Fica?

Vopred ďakujem za odpoveď a prajem úspešný deň.

Aktualizácia č.1, 14.03.2014
Uplynulo päť ťýždňov a profesor Pastorek na môj email neodpísal ani slovo. Čokoľvek iné by ma veľmi prekvapilo.

Aktualizácia č.2, 29.03.2014
V druhom kole prezidentských volieb sa prezidentom SR stal Andrej Kiska, ktorý získal takmer o 20% viac hlasov, ako Jaromírom Pastorekom podporovaný Róbert Fico.

Aktualizácia č.3, 18.12.2014
Členovia snemu SAV odvolali Jaromíra Pastoreka z funkcie predsedu SAV, oficiálnym dôvodom bola „slabá argumentácia pri vyjednávaní rozpočtu na rok 2015“. Spolu s Pastorekom skončil aj dovtedajší predseda snemu SAV Ján Sedlák. Práve na jeho pozvanie sa tohto mimoriadneho snemu zúčastnil Róbert Kaliňák. Minister vnútra SR prišiel diskutovať so zástupcami samosprávnej vedeckej inštitúcie SR, ktorej činnosť je zameraná na rozvoj vedy, vzdelanosti, kultúry a ekonomiky v deň, kedy sa hlasovalo o odvolávaní jej predsedu. Prvá vratka za obed splatená.

Aktualizácia č.4, 15.01.2015
Prezident Andrej Kiska na podnet snemu SAV odvoláva Jaromíra Pastoreka z funkcie predsedu Slovenskej akadémie vied. Aj by som napísal niečo o karme, ale deň ešte nekončí.

Aktualizácia č.5, 15.01.2015
Jaromír Pastorek nenechal slovenskú vedu v štichu ani na jediný deň, pretože okamžite po odvolaní z funkcie predsedu SAV sa stal na základe uznesenia Vlády SR č.28 2015 splnomocnencom vlády SR pre výskum a inovácie. Umelo vytvorená trafika pre neschopných podporovateľov neúspešného wannabe prezidenta. Predkladateľom včerajšieho uznesenia bol Róbert Fico osobne. Obed je splatený aj s tringeltom.

 

Vydrapená Bužírka Punk System – Vzdelanie a veda, piliere punkových hodnôt

 

Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Hodnotenie: 0 / 5. Počet hlasov: 0

Tento text ešte nikto nehdonotil

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

od

Komentáre

2 odpovede na na “Prečo by mali slovenskí vedci podporovať R. Fica?”

  1. Jaromír Vašíček Avatar
    Jaromír Vašíček

    Plne suhlasim s tymto clankom. Za 5 rokov posobenia vo vyskume na VUZV Nitra som sa nestretol s tym, ze by Fico nejako pomohol slovenskej vede.

  2. Pavol Baláž Avatar
    Pavol Baláž

    Áno. Vedci by mali podporovať kandidatúru p. Fica. Hlavne takí ako prof. RNDr Jaromír Pastorek DrSc., ktorý sa zúčastnil na slávnom obede a ak sa nemýlim, došiel s priamou požiadavkou na Fica a verí, že bude splnené to, o čo žiadal. Čo na tom , že zas to nejde v prospech školstva, ale v prospech prof. RNDr Jaromír Pastoreka DrSc. Ostatne, niet sa ani čo čudovať. Fico nebol k vedomostiam nikdy štedrý. Ani cez rozpočet, ani cez jeho rezervu. On vzdelaných ľudí nepotrebuje, lebo to by bolo priamym ohrozením jeho osoby.Lebo jeho sila pramení len z masy málo vzdelaných. A prof. RNDr Jaromír Pastorek DrSc potrebuje také školstvo, lebo inak by nebol tak otitulovaný a nebyť Fica, nezastával by takú funkciu. Takž treba sa odvďačiť. A nielen on, ale aj jeho podriadení. A pre Fica chvála od vzdelaných lepšie zneje ako od nevzdelaných, aj keď vie, že vzdelaným je na smiech.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *