Single malt whisky

„Single malt whisky si musíte vychutnať.“ [Rozhovor]

Whisky pozná každý, ale vyzná sa v nej málokto. O rozdieloch medzi mydlovou vodou zo supermarketu a jedinečnými single malt whisky nám s vášňou hodnou chlapa porozprávala sympatická Mirka z bratislavského Whisky baru 44.

Rozhovor bol uverejnený v časopise TECHBOX | Foto: Peter Bača

30YO Rare Single Malt Scotch Whisky Chieftains

Kto vymyslel whisky?

O toto sa hádajú Íri so Škótmi. Pravda je vraj taká, že whisky síce vymysleli Íri, ale k dokonalosti ju dotiahli Škóti.

Ako si sa k tejto škótskej dokonalosti dostala ty?

Úplne náhodou, kamarát ma sem zavolal pomáhať cez víkendy, veľmi sa mi tu zapáčilo a tak som zostala. Na začiatku mi bolo trápne, keď som zákazníkom nevedela nič povedať o alkohole, ktorý predávame. Ono chvíľu trvá, kým človek pochopí celú tú vedu okolo whisky, tak som začala čítať knihy a keď si Tomáš Bilic, náš najväčší odborník všimol, že ma to zaujíma, tak ma zasvätil do všetkých tajov whisky.

Blond woman cleavage Whisky Expert
Mirka z Whisky Baru vie o legendárnom škótskom alkohole omnoho viac, ako drvivá väčšina mužov.

Máte tu whisky list plný čudných škótskych slov. Ako si mám vybrať, keď prídem do whisky baru prvýkrát?

Niektorí ľudia prídu a vyberajú len tak naslepo, iní zas podľa ceny, čo tiež nie je najobjektívnejší ukazovateľ, pretože tu neplatí priama úmera, že čím je whisky drahšia, tým je lepšia. Snažíme sa poradiť ľuďom vhodný typ podľa toho, čo majú radi pri inom alkohole. Každá edícia dozrieva v inom sude a práve druhotný sud dodáva whisky originálnu chuť. Ak má človek rád portské alebo červené víno, tak dokážeme vybrať whisky, ktorá mu bude chutiť. Ženám odporúčame na začiatok jemnejšiu, chlapi chcú zas niečo drsnejšie s vyšším obsahom alkoholu, ale nie vždy je to správna voľba. Začiatočník by mal začínať s niečím jemnejším, ako sú napríklad raňajkové whisky.

Ardberg whisky

Keď majú Škóti raňajkovú whisky, znamená to, že ju naozaj pijú už od rána?

Ako ktorí, ale náš pán majiteľ a Škóti, ktorí chodia k nám do baru, vyslovene pijú whisky celý deň. Tým, že pre nich je to to najlepšie, čo vo svojej krajine majú, je veľmi populárna a pije sa na raňajky, na obed, aj na večeru.


„Ak chcete jemnejšiu whisky s ovocno-medovými tónmi, vyberte si z regiónu Speyside. Jemná, no trochu korenistá pochádza z oblasti Highland, sladšie jednoduchšie chute sú z Lowlands.“


Čo ilustrujú tie mapy vo whisky liste?

To sú časti krajiny, v ktorých sa nachádzajú paliarne. Škóti rozdelili produkciu na regióny, pretože každá oblasť je niečím špecifická. Ak chcete jemnejšiu whisky s ovocno-medovými tónmi, vyberte si z regiónu Speyside. Jemná, no trochu korenistá pochádza z oblasti Highland, sladšie jednoduchšie chute sú z Lowlands. Vo whisky z ostrovných regiónov možno cítiť soľ a drsnejšiu dymovú arómu, ak si dáte whisky z oblasti Islay, pocítite niekedy až príchuť podobnú údenej slanine.

whisky regióny mapa
Mapa škótskych whisky regiónov. Zdroj: highestspirits.com

Ako sa môže do whisky dostať chuť dymu?

Ľudia si často myslia, že dymová chuť sa dostáva do whisky zo suda, skutočnosť je ale taká, že dym sa dostáva najskôr do jačmeňa, a to už počas spracovávania. Škóti využívajú dve metódy na to, aby v správnom momente zastavili klíčenie jačmeňa. Prvou je jeho sušenie horúcim vzduchom, vtedy je whisky úplne jemnučká, pri tom druhom používajú rašelinu a hustý dym z nej prechádza priamo cez klíčiaci jačmeň, čím vzniká unikátna dymová aróma.


„Najväčší rozdiel medzi škótskou a írskou whisky je v počte destilácií – Škóti destilujú dvakrát, Íri trikrát. Preto sú írske whisky jemnejšie a preto sa ich chuť počas samotného pitia vôbec nemení. Škótska whisky chutí pri každom dúšku trochu inak.“


Prídem sem vymasírovaný marketingom s predstavou, že Jameson z hypermarketu za 15 € je skvelé pitie a tu nájdem fľaše drahšie ako 500 EUR. V čom je ten rozdiel?

Hlavne v kvalite a chuti. Tie komerčné veci, ktoré všetci poznajú z reklamy, sú väčšinou bourbony alebo blendované whisky. To, na čo sa zameriavame my, sú whisky s prívlastkom single malt. To znamená, že ide o jednodruhové whisky najvyššej kvality. Tie sa ďalej delia na upravované a neupravované single malt. Špičkou sú neupravované single malt, teda farba, chuť a vôňa nápoja pochádza iba zo sudu. Komerčná whisky je vyrábaná tak, aby ste jej dokázali vypiť veľa, single malt je whisky, ktorú si musíte vychutnať. Chuť takejto whisky sa navyše mení aj počas pitia. Na začiatku chutí inak, ako na konci a celkovo v nej možno nájsť veľké množstvo chutí. Je to úplne iný zážitok.


Náš tip: Bruichladich Port Charlotte

Chuť začína dymom z rašeliny a náznakom obilnín v pozadí. Po niekoľkých minútach sa dym rozplynie. Sladká vanilka a karamel na povrchu s náznakom citrónu. Veľký balans medzi agresívnym korením na jazyku, dlhou dochuťou a sladkým charakterom Bruichladdich liehovaru. Bohatá a šťavnatá textúra prináša harmóniu chuti.


Poďme na ďalšie klišé. Z filmov môžeme mať predstavu, že whisky sa správne pije z hrubých whisky pohárov a najlepšie s kopou ľadu. Je to tak?

A k tomu ešte cola :-) Nie, tento spôsob pitia si vymysleli Američania a volá sa to on the rock. Takýmto štýlom sa môžu piť bourbony a whisky vyrábané v Amerike, tie majú sladšie chute, sú upravované karamelom a tam sa ten ľad môže hodiť. Škótske a írske malt alebo single malt by mali mať pri pití izbovú teplotu a nikdy sa nepijú s ľadom. Problém ľadu je v tom, že celkom potlačí vlastnú chuť whisky a potom cítite už len alkohol. To by ste si mohli dať aj vodku a budete mať rovnaký pocit.

Pohárik na single malt whisky
Takto vyzerá pohárik, z akého by ste mali piť single malt whisky.

Aké sú rozdiely medzi americkou, írskou a škótskou whisky?

Američania vyrábajú hlavne bourbony z kukurice. Ak má nápoj 51-80% -ný podiel kukurice, označuje sa ako bourbon. V prípade, že je kukurice menej alebo viac, tak už je to americká whisky a tie sú vždy upravované. Pridávajú sa do nich rôzne farbivá a karamel, ktoré musia zabezpečiť, aby chutili každý rok rovnako. Najväčší rozdiel medzi škótskou a írskou whisky je v počte destilácií – Škóti destilujú dvakrát, Íri trikrát. Preto sú írske whisky jemnejšie a preto sa ich chuť počas samotného pitia vôbec nemení. Škótska whisky chutí pri každom dúšku trochu inak.

Škóti navyše nechávajú whisky dozrievať v druhotných sudoch, kde sa táto umiestni minimálne na pol roka do suda, v ktorom bol predtým nejaký iný alkohol, napr. cherry, portské alebo biele víno. Práve tento druhotný sud dodáva whisky špecifickú chuť, vôňu a farbu. Toto Íri neriešia. Proces výroby whisky v Škótsku je určovaný zákonom, podľa ktorého musí byť škótska whisky vyrábaná, dozrievaná a fľašovaná na území Škótska, musí obsahovať minimálne 40% alkoholu a v sude musí dozrievať minimálne tri roky. Tých pravidiel je viac, ale tieto sú najpodstatnejšie.


„Fľaša single malt whisky sa dá kúpiť od 45 € až po 500 €. Najdrahšiu fľašu sme tu mali asi za tisíc eur.“


Vyrábajú sa aj whisky určené na archiváciu, pri ktorých by platilo to, čo pri archívnom víne – čím staršie, tým lepšie?

Čím je whisky staršia, tým je drahšia. Neplatí však, že by bola nutne aj lepšia. Existujú raritné kúsky, ktoré sa dražia v aukciách. Ich výnimočnosť nespočíva ani tak v ich veku, ale skôr v tom, že sú to posledné fľaše z limitovaných sérií.

30YO single malt whisky
Táto raritná Chieftain´s whisky bola destilovaná v roku 1979 a fľaškovaná v 2009.

Sú ešte paliarne, ktoré vyrábajú whisky tradičnými spôsobmi?

Dnes už mnohé paliarne odkúpili veľké firmy, ktoré sú zamerané výrazne komerčne, ale ešte stále existuje niekoľko paliarní, ktoré vyrábajú whisky starými postupmi, kde v podstate všetko robia ručne. Je ich však málo. Zaujímaví sú v tomto Japonci, ktorí vyrábajú whisky staromódnymi spôsobmi.

Japonci vyrábajú whisky?

No jasné, majú dokonca single malt-ky. Japonská whisky sa asi najviac približuje tej škótskej, a to vďaka tomu, že Japonci okopírovali škótske výrobné postupy. Dokonca v niektorých tastingových súťažiach japonské whisky vyhrávajú.

Whisky bar
Ponuka Whisky Baru

Koľko u vás stojí taká single malt-ka?

Je to rôzne, fľaša sa dá kúpiť od 45 € až po 500 €. Najdrahšiu fľašu sme tu mali asi za tisíc eur. Nemusíte sa ale báť, že by ste z toho množstva, čo máme v ponuke, kupovali mačku vo vreci. Pred kúpou fľaše dáme zákazníkovi najskôr ochutnať, či mu bude tá whisky, ktorú si vybral, chutiť.

Kupujú si ľudia takto drahé fľaše?

Áno. Kým som nerobila tu a nepoznala kvalitu toho, čo sa pije, tak by som za fľašu alkoholu nedala ani 20 €. Teraz to už vnímam úplne inak. Stáva sa nám, že prídu ľudia, ktorí nemajú predstavu o cenách a chcú si kúpiť fľašu whisky za pätnásť eur. Vtedy sa im snažíme vysvetliť, že ide o jedinečný alkohol, ktorý sa za takú sumu kúpiť nedá.


„Škótske kilty sú vyrábané z vlnenej látky a majú niekedy až sedem metrov. Škóti ich nosia omotané v niekoľkých vrstvách, takže zima im nie je.“


Existuje nejaký špeciálny spôsob, ako skladovať whisky?

Nič špeciálne, stačí fľašu uskladniť pri izbovej teplote a dávať pozor na to, aby bola zatvorená, lebo inak by mohol vyprchať alkohol.

Mám tú fľašu uložiť naležato, aby bol korkový štupeľ ponorený tak, ako pri skladovaní vína?

To nie je nutné, ako vidíš, my tu máme drahé fľaše uložené nastojato, niektoré priamo pod bodovým svetlom. Ak sú dobre zavreté, s whisky sa nič nestane.

Chodia na whisky aj ženy?

Chodia. Máme špeciálne ladies whisky, tie sú také jemnučké, majú menej percent alkoholu a sú sladšie. Ale máme zákazníčky, ktoré si vyslovene žiadajú tie dymové záležitosti určené skôr pre chlapov.

Čo vraví škótsky majiteľ baru na slovenskú slivovicu alebo borovičku?

Moc dobrý. Ako typický Škót pije všetko, čo sa dá :-)

Zásadná otázka na záver. Čo nosia Škóti pod kiltom?

Tí najtradičnejší nosia kilt tak, ako by sa malo, sú pod ním nahí. Kilty sú z vlnenej látky a majú niekedy až sedem metrov. Škóti ich nosia omotané v niekoľkých vrstvách, takže zima im nie je. Súčasťou ich tradičného oblečenia sú aj vysoké podkolienky, kilt hose, v ktorých schovávajú malú dýku, ale náš pán majiteľ v tých podkolienkach nosí aj peniaze alebo zubnú kefku, čo vyzerá veľmi vtipne, keď takto kráča napríklad po letisku.

Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Hodnotenie: 4.8 / 5. Počet hlasov: 21

Tento text ešte nikto nehdonotil

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

od

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *