Budapešt kam ísť a čo vidieť

Budapešť, sprievodca pre kaviarenských povaľačov

Budapešť má parlament, reťazový most, Rybársku baštu, alebo Baziliku Svätého Štefana. Toto sú podľa TripAdvisor tie top miesta, ktoré by ste mali v hlavnom meste maďarska vidieť a keď vaša cestovateľská príprava skončí v tomto bode, tak prídete oveľa. Niežeby tieto turistami obliehané symboly Budapešti nestáli za pár selfíčok, no mesto rozdelené Dunajom na kopcovitú časť Buda a placatú Pešť skrýva omnoho vzrušujúcejšie či zaujímavejšie spoty. V našom ultimátnom sprievodcovi pre kaviarenských povaľačov vám ukážeme, kde v Budapešti nájdete dobré krčmy, dobrú kávu a samozrejme aj dobé jedlo.

Ruin pubs Budapešť

Fenomén dnešnej Budapešti sa volá Ruin pubs. Ide o kreatívny prerod starých spustnutých ruín meštiackych domov v VII. obvode Erzsébetváros na pulzujúce fascinujúce priestory, ktoré fungujú ako epicentrá spoločenského života. V noci sú plné zabávajúcich sa ľudí z celého sveta, aby sa len o pár hodín neskôr zmenili napríklad na trhovisko, kde každú nedeľu nakúpite skvelé lokálne potraviny od chleba, cez syry, feferónky, víno, až po slávne csípős klobásy.

Veľkú časť budapeštianskeho VII. distriktu zaberá stará židovská štvrť. Počas holokaustu odviezli nacisti z Budapešti do koncentračných táborov viac ako 10 000 maďarských židov. Ich štvrť spustla, vytratil sa z nej život a opustené domy chátrali. Zdalo sa, že je len otázkou času, kedy sa mnohé z nich zrútia.

Okolo roku 2000 však partia mladých ľudí dostala zdanlivo šialený nápad – kúpili jeden z opustených domov a začali ho prerábať na krčmu, ktorá by bola alternatívou k preplneným podnikom v centre. Peňazí mali málo, a tak priestory svojho podniku zariadili starými vecami, ktoré našli na povale a s výzdobou interiérov im pomohli miestni umelci.

Hoci v tej chvíli len hľadali kreatívny spôsob, ako za málo peňazí zariadiť rozľahlé priestory starého meštianskeho domu, v skutočnosti tak zadefinovali jedinečnú vizuálnu identitu, vďaka ktorej sa budapeštianske ruin puby stali známymi na celom svete.

Szimpla  Kert

Otváracia doba:
Pondelok-Sobota: 12:00 – 04:00
Nedeľa: 09:00 – 04:00

Instagram:
@szimplakert

Celkom prvý budapeštiansky ruin pub otvorili v Kertész utca, na mieste, kde dnes nájdete Szimpla Café, no skutočný ruin pub boom nastal o pár rokov neskôr. V roku 2002 sa Ábel Zsendovits so svojimi kamošmi rozhodli kúpiť veľký komplex schátraných budov na Kazinczy utca, kde otvorili dnes už legendárny Szimpla Kert. Bol to malý experiment – undergroundový priestor v polorozpadnutej budove, ktorý ponúkal miestnym mladým nielen drinky za prijateľné ceny, ale aj kino či priestor na koncerty a kultúrne eventy.

To, čo sa im odvtedy podarilo vybudovať, sa dá len ťažko opísať. Szimpla je najúžasnejšie miesto, aké som kedy videl, je to kríženec squatu, psychadelickej galérie a poschodového pubu. Bez akýchkoľvek úprav by mohla fungovať ako dokonalé kulisy k postapokalyptickému filmu. Sem stačí prísť a zapnúť kamery. 

Budapest Szimpla Kert ruinpoub

Priestor, ktorým sa môžete motať kľudne celý deň aj noc a stále budete objavovať nové fascinujúce vrstvy nápadov a umeleckých inštalácií. V Szimple dnes nájdete 9 barov, kde si môžete kúpiť viac ako 400 rôznych alko aj nealko drinkov, každý týždeň tu môžete celkom zadarmo vidieť minimálne tri koncerty a okrem začínajúcich maďarských talentov občas vystupujú v Szimpla Kert aj veľké svetové hviezdy. 

V posledných rokoch sa Szimpla stala slávnou aj za hranicami Maďarska a objavila sa v mnohých rebríčkoch najzaujímavejších pubov sveta. Szimpla Kert a ďalšie budapeštianske ruin puby sa tak stali rovnakou turistickou atrakciou, ako Buda Castle, alebo parlament.


Ak by som vám mal odporučiť len jedno miesto, ktoré musíte v Budapešti vidieť, bola by to Szimpla.


Daňou za úspech sú dnes davy turistov, ktorí každý večer Szimplu naplnia na prasknutie. Hlavne počas dňa sa vám môže stať, že v Szimpla Kert stretnete okrem backpackerov aj sprievody ázijských hardcore turistov, ktorí sa sem rútia priamo z dunajských výletných lodí. Napriek tomu, ak by som vám mal odporučiť jediné miesto, ktoré v Budapešti musíte vidieť, bola by to práve Szimpla.

Mazel Tov ( Ruin Restaurant)

Otváracia doba
Pondelok – Streda: 10:00 – 01:00
Štvrtok – Sobota: 10:00 – 02:00
Nedeľa: 10:00 – 01:00

Instagram: mazeltovbudapest

Reštaurácia, ktorá vo svojej podstate nadväzuje na tradíciu ruin pubov, no zároveň ju posúva na vyšší level. Mazel Tov je asi najznámejším predstaviteľom novej generácie ruin pubov. Tie síce rovnako, ako Szimpla, fungujú v starých meštianskych domoch židovskej štvrte, no namiesto pankáčskeho imidžu bohémskych squatov postavili svoj biznis na výrazne vyššej elegancii interiérov.

Mazel Tov Budapest
Mazel Tov Budapešť

Inak povedané, Mazel Tov je nádherne zrekonštruovaná stará budova, ktorá je skvelým príkladom toho, že ruin pub nemusí šokovať vizuálnym chaosom a undergroundovým umením. Môže to byť aj elegantné miesto, kam radi zájdete na romantickú večeru. Čo sa týka jedla, tak v Mazel Tov dostane vynikajúcu stredovýchodnú kuchyňu, ak si nebudete vedieť vybrať, tak vyskúšajte klasiku – Special creamy hummus plates. Lepší hummus, ako v Mazel Tov, som ešte nejedol.

Instant a iné ruin puby

Instatn Ruin Pub Budapest
Instant Budapest a obrovská sova s prsiami

Otváracia doba: 16:00 – 06:00
Instagram: @instantbudapest

Fenomenálny úspech Szimply spustil v Budapešti vlnu ruin pubov, v siedmom obvode ich dnes nájdete okolo dvadsať a každý z nich je originálny trochu iným spôsobom. Na začiatok sa určite choďte pozrieť aspoň do Szimply a Instantu. Instant je druhý najpopulárnejší ruin pub v Budapešti. Zaujme nielen svojou nevšednou výzdobou, ktorej dominuje obrovská prsatá sova a vznášajúce sa stádo zajacov (ehm…), ale aj množstvom rôznych malých miestností.

V každej nájdete niečo neočakávané a ich steny sú zdobené obrovskými grafikami ľudí so zvieracími hlavami. Instant pôsobí pomerne dekadentne a prechádzajúc cez jednotlivé miestnosti netreba mnoho fantázie na to,  aby ste si tu vedeli predstaviť veľmi divokú party. Zaujímavým konceptom ruin pubu, ktorý sa stal luxusným nočným podnikom, je Doboz. Neboli sme vo vnútri, len sme párkrát prechádzali okolo a nikdy sme si neboli celkom istí, čo sa za červeno nasvietenou fasádou vlastne skrýva.
Kaviarne, third wave coffee a brew bary v Budapešti  

My Little Melbourne

Otváracia doba
Pondelok-Piatok: 07:00 – 18:00
Sobota-Nedeľa: 08:00 – 18:00

Instagram: @MyLittleMelbourne

Chemex, Aeropress, V60. Ak je vaša šálka kávy spojená práve s týmito výrazmi, tak potom My Little Melbourne je miesto, kde sa musíte zastaviť. Aspoň raz denne. Maličká útulná kaviareň (35m2 + terasa) je presne tým miestom, ktoré si predstavím, keď sa povie ráj hipstérov – na terase stoličky z debničiek Fritz cola, na stenách fajnové preglejky, v poličkách kávové gadgety hneď vedľa časákov ako Monocle, alebo Standard. A kto by ešte náhodou pochyboval, toho definitívne presvedčí sekera zavesená na stene.

Podľa nás, no hlavne podľa mnohých väčších coffee geekov, je práve My Little Melbourne miesto, kde robia najlepšiu third wave coffee v celej Budapešti. Ako prvé určite vyskúšajte ich espresso a potom aspoň jeden z filtrov, najlepšie Chemex. Pokiaľ si svoju kávu neviete predstaviť bez mlieka, tak potom pýtajte flat white. Okrem výberovej kávy si tu môžete kúpiť aj malé snacky ako šaláty, sendviče, ale aj džúsy.

Sly´s Coffee Shop & Bar

Sly´s Coffee Bar
Sly je super týpek.

Otváracia doba
Pondelok-Sobota: 18:00-03:00
Nedeľa: zatvorené

Instagram: @slys_coffee_bar

Ak chcete zažiť niečo naozaj nevšedné, tak pohľadajte malú, v židovskej štvrti zastrčenú kaviareň Sly´s Coffee Bar. Sly je dredatý týpek z UK, ktorý robí špičkovú kávu a azerbajdžanské snacky, no hlavne vo svojej miniatúrnej kaviarni vytvára svojou charizmou neuveriteľne priateľskú a pozitívnu atmosféru, ktorá sa nedá opísať. Musíte ju zažiť.

Fekete Café

Otváracia doba
Pondelok-Piatok: 08:00-19:00
Sobota: 8:30-19:00
Nedeľa: 09:00-18:00

Instagram: @feketekv

Brew & foodbar je síce trochu kostrbaté označenie, no faktom je, že asi najlepšie vystihuje to, čo v tomto podniku dostanete. Kvalitná výberová káva a k tomu naozaj veľmi chutné jedlo.

Vo Fekete síce nerobia chemex, z filtrovanej kávy tu dostanete jedine tak batch brew, ale vynahradí to ich espresso a flat white. Tie zvládajú naozaj špičkovo, rovnako ako šaláty, wafle, quiche, vajíčka, koláče… Dobrá káva, dobré jedlo, zaujímavý priestor malého vnútrobloku.

Madal Cafe (Ferenciek tere)

Otváracia doba
Pondelok-Piatok: 07:30-19:30
Sobota-Nedeľa: 8:30-19:30

Instagram: @madalcafe

Údajne prvý specialty coffee shop v Budapešti má dnes v meste už tri prevádzky. My sme boli v Madal Cafe na Ferenciek tere. Okrem výberovej kávy tu nájdete klasickú ponuku coffee gadgetov, ale aj prekvapivo veľké množstvo kvalitných čajov, ponúkajú aj chai latte a samozrejme koláče. Musia byť koláče.

Je to tu síce primárne o specialty coffee, ale zas sa nehrajú na ortodoxných a nejaké to potešenie tu nájdu aj nekávičkári. Win-win. Kaviareň na Ferenciek tere je dobré vidieť aj kvôli interiéru, ktorý veľmi efektívne pracuje s vysokým stropom, steny tu majú vkusne obložené drevom a príjemné svetlo tomu celému dáva atmosféru, vďaka ktorej odtiaľ nechcete odísť.

Budapeštianske bistrá & street food

Keksz

Otváracia doba
Pondelok-Piatok: 10:00-02:00
Sobota: 11:00-02:00
Nedeľa: 11:00-00:00

Instagram: @KekszBudapest


Keksz je malé bistro pod hotelom Arcadia, hneď oproti kaviarni My Little Melbourne. Máte teda hneď dva dôvody, prečo sem ísť. Tými ďalšími sú skvelé šaláty, sendviče, klobásky, alebo celý nedeľný brunch. Nám Keksz odporučila XY z nášho Airbnb ubytka s tým, aby sme sem určite išli aspoň na Fröccs. Je to síce len obyčajný strik, teda víno so sódou, ale Maďari tento simple drink pripravujú v siedmych rôznych verziách, ktoré sa navzájom líšia rôznymi pomermi vína a sódy. Každá verzia striku má svoj názov.

Cirkusz Café

Otváracia doba
Pondelok-Nedeľa: 09:00-17:00

Instagram: @Cirkusz


Eggs Benedict z Cirkusz Café

Pokiaľ ide o jedlo, tak toto bol náš najobľúbenejší podnik v Budapešti. Teda pokiaľ ide o jedlo podávané v interiéri. V názve má síce slovo Café, no v skutočnosti je to bistro s viac ako slušnou ponukou menších jedál. Ak sem prídete, určite musíte skúsiť ich burgre alebo aspoň  eggs benedict, alebo french toast, alebo ovsené kaše, alebo hocičo iné čo nájdete v ponuke.

Street Food Karavan Budapest

Otváracia doba
Nedeľa-Streda: 11:30-23:00
Štvrtok-Sobota: 11:30-01:00

Instagram: @Karavan_Budapest


Street food park len pár krokov od Szimpla. Taká tá klasika, akú už poznáme aj zo Slovenska, teda veľa food truckov na jednom mieste. Vždy sa tu dá nájsť niečo zaujímavé a chutné aj keď podobne ako na Slovensku, viac ako polovica z truckov ponúkala hamburgre. Je však veľmi pravdepodobné, že sa zloženie predajcov mení a vy vychytáte celkom iné jedlá.

Chez Dodo

Makrónka z Chez Dodo. Foto: chezdodo.hu

Otváracia doba
Pondelok-Piatok: 08:30-20:30
Sobota: 10:30-20:30
Nedeľa: 10:30-19:00
Instagram: @ChezDodoMacaron


Celým menom Chez Dodo Artisan Macarons and Cafe. Pre mňa jedno z najúžasnejších miest v Budapešti, zastavil som sa tu, aj keď som mal kvôli tomu zmeškať vlak. Miniatúrny priestor neďaleko Baziliky Sv. Štefana , v ktorom sa backpecker s ruksakom nemá šancu otočiť, sa dá najvýstižnejšie opísať dvoma slovami – pekný a voňavý. Majú tu pekné tapety, pekné obklady, chladničky SMEG, pekné doplnky a hoci to vôbec nie je dôležité – obsluhujú vás pekní ľudia, ktorým šéfuje naozaj krásna majiteľka.

Chez Dodo Budapešť
Neuveríte, ale toto je Dodo. Celým menom Dóri Szalai, zakladateľka a šéfka najlepšej makronkárne na východ od Paríža.

Ak by ma sem dotiahli s výpadkom pamäte po nejakej strašnej party, tak by som si bol istý, že som v Paríži. No ale poďme k tomu podstatnému – macarons. Po slovensky makrónky, sú subtílne francúzske koláčiky. Niečo ako dva piškóty spojené sladkou plnkou, len teda úplne iné. Svojho času sme mali makrónkové obdobie a poskúšali sme asi všetky, ktoré sa dali v bratislave kúpiť. No to čo sme dostali v Chez Dodo, to je nie že iná galaxia, to je úplne iný vesmír. Sú veľké, jemne chrupavé, no zároveň plné plnky a úžasných chutí.  Makrónky od Chez Dodo sú skvelý darček, pretože oni tú najlepšiu sladkosť z Budapešti balia do naozaj vkusných krabičiek.

foto: chezdodo.hu

Ako potešiť ženu: Kúpte jej aspoň tri makrónky v Chez Dodo. Zoberte kávu z My Little Melbourne, najlepšie filter, aby toho bolo viac. Nájdite nejaké pekné miesto pri Dunaji, alebo v parku. Sadnite si. Dajte jej odpiť z kávy. Potom ju presvedčte aby zavrela oči a vložte jej do úst celú makronku. Né, žiadne dvojzmysli, hovädá:-)  Sledujte ako nabiehajú jemné zimomriavky na rukách a ako sa jej lesknú oči, keď ich konečne otvorí. Volá sa to gastro orgazmus. Opakujte ešte 2x. O program na večer máte postarané. Nie je začo. 

Budapeštianske kúpele

Ďalším z fenoménov maďarského hlavného mesta sú termálne kúpele. Kombinácia veľkého množstva liečivých prameňov a 150 ročnej tureckej nadvlády spôsobila, že v Budapešti sa dnes môžete okúpať v úžasných historických stavbách, kde si svoje chlpaté ehm… nohy močili tureckí pašovia už pred pár sto rokmi. Bola by naozaj veľká škoda byť v Budapešti a nevyskúšať žiadne kúpele. Najpopulárnejšie kúpele v Budapešti sú Szechenyi, Gellért alebo Rudas. V tých prvých môžete zažiť aj dekadentné nočné, bazénové partys, v Rudas si zas užijete výhľad na budapeštiansky skyline priamo z veľkej vírivky umiestnenej na streche, o tom trochu nižšie.

Veli Bej (Budapest secret spot)

Otváracia doba
Pondelok-Nedeľa:
06:00-12:00
15:00-21:00
Veli Bej na Insta: #VeliBejFurdo


Veli Bej sú najstaršie turecké kúpele v Budapešti, ale málokto o tom vie.

Ak tak ako my patríte medzi ľudí, ktorých odpudzujú termálne bazény plné potiacich sa tiel turistov z celého sveta, tak máme pre vás jeden secret spot – turecké kúpele Veli Bej.  O tomto mieste vraj nevedia ani mnohí domáci, pretože najstaršie kúpele v Budapešti maďarskí súdruhovia počas komunizmus kompletne zdevastovali. Zrekonštruované 400 rokov staré priestory sú pre verejnosť otvorené len od roku 2011 ako súčasť budapeštianskej nemocnice Budai Irgalmas Rendi Hospital.

Veli Bej Budapest
Historickú stavbu kúpelou Veli Bej s úžasnými kupolami, maďarskí súdruhovia takto vkusne obostavali budovou nemocnice.

Za vstupné 8 EUR si môžete posedieť v osemhrannom bazéne s 36°C termálnou vodou pod naozaj krásnou a vraj pôvodnou kupolovitou strechou. Okrem hlavného bazéna sú v rohoch veľkej kúpeľnej miestnosti menšie bazény s vodou rôznej teploty a v novej prístavbe, ktorá historickú tureckú stavbu úplne pohltila a preto ju z ulice vôbec nevidíte,  nájdete aj úplne nové vírivky, sauny, plavecký bazén no hlavne absolútny kľud. Počas našej návštevy bolo v Beli Vej už len ďalších 6 ľudí. Práve unikátne spojenie vkusne zrekonštruovanej historickej stavby a moderného wellness centra, vytvára genius loci, ktorý musíte zažiť.

Gellert Budapešť

https://www.instagram.com/p/9dSI3OvW2E/?utm_source=ig_web_copy_link

Otváracia doba
Pondelok-Nedeľa: 06:00-20:00

Kúpele Gellert na Insta: #GellertFurdo


Kým Veli Bej sú malé, intímne kúpele pre tých, ktorí vedia kde ich hľadať, Gellert sú presný opak. Obrovský komplex bazénov, termálnych prameňov, sáun a iných wellness gadgetov je neustále obliehaný davmi domácich no hlavne turistov. Kúpele Gellert sú už podobne exponovaným turistickým spotom ako parlament, alebo Szimpla Ruin Pub, s tým rozdielom, že tu sa musíte vyzliecť do plaviek. Hoci sa pri našich výletoch takýmto preplneným turistickým atrakciám snažíme vyhýbať ako Andrej Danko správnej vetnej skladbe, tak sem sme sa išli pozrieť. Mali sme na to dva dôvody. 

https://www.instagram.com/p/B3HrxpGIdVK/?utm_source=ig_web_copy_link

Prvým je architektúra, presnejšie naozaj krásny, secesný interiér. Hoci nie som žiaden veľký milovník vody, no fotky kúpelou Gellert s art deco prvkami, mozaikami a mramorovými sochami ma tak nadchli, že som si prvý krát v živote povedal – tu musím plávať. Hlavne sto rokov stará hala s vnútorným plaveckým bazénom je naozaj veľkolepá. Podobne atraktívny interiér nájdete aj v časti s termálnymi prameňmi a saunami. Výhodou plaveckého bazénu je v Gellert, tak ako v každom wellnesse v našich končinách fakt, že väčšinou je prázdny. Lebo málokomu sa chce plávať v akože studenej vode, keď sa môže čvachtať v 36°C termálnom prameni. Takže v jedných z najznámejších kúpelov Maďarska sa mi stalo aj také, že som mal na pár dĺžok celý plavecký bazén sám pre seba. Väčšina ľudí si sem totiž chodí užívať termálne pramene a sauny.

Kúpele Gellert ceny

Vstup do kúpelov Gellert je rozdielny počas týždňa a cez víkend či sviatky, rovnako sa líši výška vstupného podľa toho či si chcete odložiť veci len do skrinky alebo požadujete kabínku.

Pracovné dni kabínka: 6 300 HUF
Pracovné dni skrinka: 5 900 HUF
Víkend a sviatky kabínka: 6 100 HUF
Víkend a sviatky skrinka:  6 500 HUF

TIP: Lístok do kúpeľov Gellert si kúpte online, ušetríte si státie v dlhých radoch pri pokladniach:

Online predaj lístkov do kúpelov Gellert Budapešť

Ak by ste si chceli užiť termálnu vodu kúpeľov Gellert, ale odrádzajú vás davy ľudí (ktoré sú mimochodom výrazne menšie ako v najnavštevovanejších budapeštianských kúpeľoch Széchenyi), tak potom môžete využiť zaujímavú možnosť privátneho wellnessu. Súkromný mini bazén s rozmermi  2.16 m x 1.23 m, teda ideálny priestor pre dvoch ľudí, k tomu súkromná šatňa, sprchy aj toaleta a navyše misa ovocia a fľaša sektu. Za 3 hodiny romantiky v súkromných kúpeloch zaplatíte 102 EUR.

Rudas Budapešť

Gellert bath Budapest
Vírivka na streche kúpelou Rudas s úžasným výhľadom na Dunaj aj Budapešť.

Rudas sú na budapeštianske pomery celkom malé kúpele. Nájdete ich hneď za Elisabeth Bridge pod kopcom na ktorom stojí Citadela. Kedysi to mohlo byť celkom príjemné miesto, dnes kúpele Rudas vytvárajú ostrovček medzi dvoma vcelku frekventovanými cestami. Prečo sem teda ísť? Kvôli fotkám na Instagram predsa. Takéto nejaké:

Na streche kúpeľov Rudas. foto: Instagram.com/budapest_spas

Kúpele Rudas nemajú ani taký krásny interiér ako Gellert, nemajú ani vonkajší bazén, nie sú zďaleka také veľké ako Széchenyi a ani také zastrčené ako Veli Bej, no predsa sú niečim jedinečné. Na streche kúpeľou Rudas je totiž terasa s naozaj veľkou kruhovou vírivkou, odkiaľ je skvelý výhľad na skyline Budapešti. Je to naozaj zážitok. Sedíte vo vírivke na jednej strane máte veľkú skalu, na druhej strane Dunaj, Elisabeth Bridge a panorámu Budapešti. sú to chvíle, na ktoré sa dlho spomína.

Kúpele Rudas, ceny

Cenník vstupného do kúpelov Rudas je ešte komplikovanejší ako pri väčších a populárnejších kúpeloch Gellert. Je to spôsobené hlavne tým, že v Rudas si môžete kúpiť aj vstup len do plaveckého bazéna, kombináciu plaveckého bazéna s termálnymi kúpeľmi alebo wellness časťou, ale aj lístok na poldenné, čí nočné vstupy. K tomu rôzne zľavy a balíčky. Preto nemá zmysle písať sem celý cenník, ten nájdete na webe RudasFurdo.hu. Ak si však chcete užiť kúpele Rudas celé, vrátane slávnej vírivky na streche , tak odporúčame kúpiť jeden z týchto lístkov:

Celodenný thermal-swimming pool-wellness:
5 200 HUF (počas týždňa) alebo 6 500 HUF cez víkend

Poldenný thermal-swimming pool-wellness od 8:00 do 12:00: 3 000 HUF (dostupný len cez prac. týždeň)

v Rudas si môžete užiť bazény a hlavne výhľad na Budapešť zo strešnej vírivky aj v noci. Nočný vstup vás budete stáť 6 500 HUF na osobu.

Kompletný cenník vstupného do kúpelov Rudas Budapešť nájdete na webe rudasfurdo.hu kde si rovno môžete kúpiť lístok aj online.


Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Hodnotenie: 5 / 5. Počet hlasov: 10

Tento text ešte nikto nehdonotil

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

od

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *